Home / Tag Archives: Rahovec

Tag Archives: Rahovec

Njoftim për zgjedhjet lokale 2017

Njoftohen të gjitha subjektet politike, kandidat për kryetar të komunës, kandidat për asambleist dhe kandidatët e pavarur në qytetin e Rahovecit të cilët dëshirojnë që aktivitetet e tyre gjatë fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen me 22 tetor 2017,të sponzorizojnë në Radio Aktiv, mund të lajmërohen …

Lexo me shume

Fillon fushata për zgjedhjet lokale në Kosovë

Sot edhe zyrtarisht fillon fushata një mujore për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor. Garës për zgjedhje lokale i janë futur 91 subjekte politike. Ndërsa, për kryetar të  Rahovecit kandidatë janë: Idriz Vehapi nga PDK, Visar Korenica nga VV, Smajl Latifi nga AAK, Ibrahim Kryeziu nga …

Lexo me shume

KF Rahovci – Ramiz Sadiku

Sot në ora 16:00 në stadiumin e Rahovecit do të  luajnë KF  Rahoveci- Ramiz Sadiku, pasi që klubi nuk është në gjendje financiare të mirë atëherë  bileta për ta parë ndeshjen  kushton 1 euro. Por, organizatorët kanë edhe  një lutje për tifozët. “Dita e ndeshjes , edhe njehere i ftojme …

Lexo me shume

“Agrofesta” në Krushë të Madhe

Sot ka filluar festa e perimkulturës “Agrofesta” në fshatin Krushë e Madhe të Komunës së Rahovecit. Gjatë kësaj feste pritet të ekspozohen të gjitha llojet e  perimeve që kultivohen në Komunën e Rahovecit nga fermerë të ndryshëm. Kjo ngjarje organizohet nga OJQ “Perspekiva për Zhvillim Rural”- Krushë e Madhe. Më poshtë …

Lexo me shume

Shahistet nga Rahoveci arrin sukses në Rumani

Shahistet tona nga Rahoveci: Enesa Sharku dhe Hafife Kollari  patën suksese të kënaqshme në turneun e zhvilluar në Rumani. Kampionati Europian për grupmosha të reja filloi me datën 4 shtator deri më 15 shtator në Mamaia të Romanisë. Pjesmarrës nga shteti i Kosovës në këtë kampionat ishin:Enesa Sharku(Rahovec), Hafife Kollari(Rahovec), …

Lexo me shume

Asllan Destan Kleçka (24.5.1947 – 14.9.1998)

Dëshmori i kombit Asllan Kleçka, i Destanit dhe i Qelebije Avdylit, bijë e Krushës së Vogël, babë i lutëtarëve: Luan, Destan, Jeton e Adrian Kleçka e bashkëshort i Xhylsimës, është i lindur më 24 maj të vitit 1947 në Rahovec. Si pasojë e fërkimeve të ndryshme ndërmjet pushtetit të porsaformuar …

Lexo me shume

Festa e perimkulturës “ Agrofest”

  Me datë 16 shtator 2017 me fillim në ora 10:00 në fshatin Krushë e Madhe të Komunës së Rahovecit  organizohet  festa e perimkulturës ” Agrofest”. Gjatë kësaj feste do të ekspozohen të gjitha llojet e  perimeve që kultivohen  nga fermerë të ndryshëm. Agjenda e organizimit të festës është kjo: …

Lexo me shume

Maarvel elektrizon atmosferën në Hardh Fest

Në natën e dytë të festivalit Hardh Fest 2017 që po mbahet në qytetin e Rahovecit ka performuar edhe Dj Maarvel i cili e ka elektrizuar publikun e pranishëm në Hardh Fest. Dj Maarvel është njëri prej djemve të rinj të Rahovecit,djalosh shumë i talentuar i cili performon muzikë elektronike, …

Lexo me shume