Home / Tag Archives: Kosova

Tag Archives: Kosova

“Rruga e Serbisë drejt BE-së varet nga raportet me Kosovën”

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, David McAllister tha se negociatat për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian kërkojnë lëvizje të vazhdueshme drejt marrëdhënieve më të mira me Kosovën. Sipas tij,  ky proces duhet gradualisht të çojë në normalizimin e marrëdhënieve midis të dyja palëve, me të dyja palët që …

Lexo me shume

Murtez Ondozi prinë në Evian Les Bains

Ish kampioni i Kosoves që luan në lige të  Frances,Murtez Ondozi nga Rahoveci u rendit i pari në listë në turneun e shahut Evian Les Bain, këtë e ka bërë të ditur në  një postim në facebook. Ditëve të fundit kemi hasur në suksese të shumta të shahistëve nga Rahoveci.

Lexo me shume

Shehu përfaqësoi Kosovën në ‘Vilenica 2017’

Poeti i njohur nga Kosova, Fahredin Shehu, ka përfaqësuar shtetin tonë në edicionin e 32-të të Festivalit Ndërkombëtar të poezisë “Vilenica 2017” i cili është mbajtur në Slloveni. Në këtë festival, poeti Shehu ka bërë tre prezantime në qytete të ndryshme të Sllovenisë në mesin e poeteve si Andrej Blatnik, …

Lexo me shume

Ramush Haradinaj, Kryeministër i Kosovës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë votat e mjaftueshme në Kuvend për t’u zgjedhur kryeministër i ardhshëm i Kosovës. Haradinaj ka marrë votën e 62 deputetëve, derisa deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe të LDK-së janë larguar nga salla. Para votimit, Haradinaj ka prezantuar kabinetin qeveritar. …

Lexo me shume

Formacioni i Kosovës ndaj Kroacisë (Foto)

Kroacia dhe Kosova do të përballen nesër në Zagreb, nga ora 20;45, në kuadër të eliminatoreve për Botërorin ‘Rusia 2018’ E përditshmja e njohur kroate Sportske Novosti e ka publikuar formacionin e mundshëm të Kosovës për duelin sontëm me Kroacinë. Në këtë formacion shihen ndryshime të mëdha ne ekipin e …

Lexo me shume