Home / Lajme (page 4)

Lajme

Edhe një herë u mashtruan mësimdhënësit e viteve’90

Projektligji për mësimdhënësit e viteve të ‘90 nuk pritet të shkojë për miratim brenda këtij viti në Kuvendin e Kosovës ashtu siç ka kërkuar Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës(SBASHK), shkruan sot Koha Ditore. Në një memorandum të nënshkruar më 5 qershor 2017, mes kryetarit të Sindikatës së …

Lexo me shume

Ndizen qirinj për Aulon Zekën

Sonte në orën 20:00 në sheshin Skënderbeu do të ndizen qirinjë për nder të Aulon Zekës, 16-vjeçari i cili u gjet i vrarë dy ditë më parë në kryeqytet, njofton Klan Kosova. “Qytetar të nderuar, ju që bashkë ndjeni dhe dënoni dhunën dhe vrasjet, ejani sonte, që së bashku të …

Lexo me shume

“Rruga e Serbisë drejt BE-së varet nga raportet me Kosovën”

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, David McAllister tha se negociatat për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian kërkojnë lëvizje të vazhdueshme drejt marrëdhënieve më të mira me Kosovën. Sipas tij,  ky proces duhet gradualisht të çojë në normalizimin e marrëdhënieve midis të dyja palëve, me të dyja palët që …

Lexo me shume

ATK mbyll biznese të pa fiskalizuara

Administrata Tatimore e Kosovës, bazuar në planit operativ ka vazhduar me aktivitet operative te bizneset që merren me shitjen e derivateve të naftës, të cilat nuk janë fiskalizuar. Gjatë aktiviteteve të zhvilluar në teren, zyrtaret tatimor ka vërtetuar se një numër i tatimpaguesve, pavarësisht nga ftesa përmes njoftimeve publike, si …

Lexo me shume

AGK: Askush s’do të mund ta kontrollojë përmbajtjen e pyetjes së gazetarëve, Kryeministër

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është i dëshpëruar me deklaratat e kryeministrit të vendit Ramush Haradinaj i cili ironizoi me përgatitjen profesionale të gazetarëve. AGK e konsideron të papranueshëm veprimin e kryeministrit ndërkohë që thotë se deklaratat e bëra nga ai paraqesin ofendim ndaj gazetarëve në vend. “Duke përcjellë me …

Lexo me shume

Prishtinasja e Ther Motrën me Thikë

Një grua nga Prishtina është arrestuar për shkak se ka shkaktuar lëndime të rënda trupore ndaj motrës së saj. Sipas raportit policor e dyshuara e ka therrur me thikë viktimën duke shkaktuar lëndime të rënda trupore. Viktima është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK ndërkaq me  urdhër të prokurorit e …

Lexo me shume