Home / Lajme

Lajme

Sot mblidhet Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës do të mbaj sot një mbledhje të rregullt, e cila është e dyta gjatë kësaj jave. Sipas njoftimit të qeverisë, mbledhja do të mbahet nga ora 14:00 në ndërtesën e Qeverisë. /RTKLIVE

Lexo me shume

Angela Merkel përballet me vija të kuqe për formimin e qeverisë së re

Kancelarja Angela Merkel është paralajmëruar nga partnerët e mundshëm për koalicion se përballët me detyrë shumë të vështirë për ta formuar një qeveri funksionale. “Politika nuk është matematikë”, ka paralajmëruar lideri i Partisë së Lirë Demokratik (FDP), Christian Lindner, partia e së cilit shihet si aleat i natyrshëm për koalicion, …

Lexo me shume

Komandanti i FSK-së qëndron për vizitë zyrtare në Turqi

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, me ftesë të komandantit të Forcave të Armatosura të Turqisë, gjeneral Hulusi Akar, qëndroi për vizitë zyrtare në Ankara, ku është pritur nga komandanti i përgjithshëm i Ushtrisë së Turqisë, gjeneral Hulusi Akar. Gjeneral Rama dhe gjenerali Akar gjatë takimit biseduan për marrëdhëniet e …

Lexo me shume

Nga dhjetori ‘Rruga e Kombit’ me pagesë

Nga dhjetori i këtij viti, fillon kalimi me pagesë në Rrugën e Kombit. Për koncesionin, mesatarisht, çdo makinë që do të kalojë në këtë rrugë do të paguajë 5 euro me TVSH, ndërsa koncesionari do të marrë prej vitit të tretë të koncesionit edhe një shtesë prej 5 milionë eurosh …

Lexo me shume

OSBE: Zgjedhjet në Gjermani, dëshmi e besimit në demokraci

Zgjedhjet parlamentare të së dielës në Gjermani treguan se ky vend është i përkushtuar ndaj proceseve demokratike dhe u mundësoi votuesve të shprehin lirshëm vullnetin e tyre. Kështu kanë vlerësuar vëzhguesit ndërkombëtarë të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së pas misionit të tyre të parë vëzhgues në  Gjermani. Efikasiteti dhe profesionalizmi i …

Lexo me shume

Të dyshuarit për vrasjen e Aulon Zekës mbesin në paraburgim

Gjykata e Apelit e Kosovës, ka refuzuar si të pa bazuara me 21.09.2017, ankesat e avokatëve mbrojtës kundër caktimit të masës së paraburgimit prej një muaji, ndaj dy të miturve nga Prishtina. Apeli ka lënë në fuqi aktvendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, të datës 18.09.2017. Të miturit në fjalë, …

Lexo me shume

KQZ-ja tregon se si duhet të votoni në zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka dhënë sqarime se si duhet të plotësohen fletëvotimet në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 22 tetor të këtij viti. “Për Zgjedhjet Lokale janë dy fletëvotime, një për kryetar të komunës, i cili do të ketë ngjyrë të verdhë, dhe një për Kuvend Komunal, …

Lexo me shume

Mungojnë tekstet mësimore, i blejnë vetë prindërit

Ministria e Arsimit nuk ka shpërndarë të gjitha tekstet për klasat e para. Edhe për klasat tjera nëpër shkolla është evidentuar mungesa e artikujve mësimorë. Klasat e para kanë nisur mësimin me mungesë tekstesh. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës nuk ka shpërndarë të gjitha tekstet mësimore në …

Lexo me shume