Home / Komuna jonë (page 5)

Komuna jonë

Arrestohet një person në fshatin Radoste

Një person është arrestuar në fshatin Malësi e Vogë (Radoste) të Komunës së Rahovecit, thuhet në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës. I arrestuari dyshohet  për shkak të një kontekti pronësor, se ka demtuar me ekskavator rrethojat e një prone. I dyshuari është mashkull dhe me vendim të prokurorit …

Lexo me shume

Nesër fillon sezoni i ri i KB Rahoveci

Nesër në ora 19:30 fillon sezoni i ri i KB Rahovecit ku do të përballen me KB Boreasi në  palestrën Karagaçi është  bërë e ditur në faqen zyrtare të KB Rahovecit. Ky është postimi i plotë: “1 ditë nga fillimi i sezonit… Në palestrën “Karagaçi” të mërkurën fillon aventura e …

Lexo me shume

KB Krusha fillon eksportin për vitin 2017

KB Krusha sot ka filluar eksportin e parë për vitin 2017. Produktet e përgaditura nga gratë e Krushës do të eksportohen në shtetet perendimore si Zvicërr dhe Gjermani. Ndryshe, KB Krusha është formuar nga gratë e veja të fshatit Krushë e Madhe të Komunës së Rahovecit, të cilat humbën me …

Lexo me shume

Digjet stalla e Xhafer Kadirit

Në rrugën e fshatit Drenoc të Komunës së Rahovecit është raportuar se në rrethana të panjohura nga zjarri është djegur një objekt i stallës me një sasi ushqimi bagëtish thuhet në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës. Sipas burimeve të Radio Aktiv stalla e cila është djegur  i përket komandant …

Lexo me shume

Aksident në Rugovë, vdesin dy të rinj

Pas një aksidenti në orët e para të mëngjesit në magjistralen Gjakovë-Prizren, konkretisht në fshatin Rugovë kanë humbur jetën dy persona. Njëri 20 vjeç dhe tjetri 27 vjeç- bën të ditur Komandanti i Policisë së Gjakovës, Krist Gjokaj për Gazetën Express. Mësohet  se vetura e viktimave është përplasur me një …

Lexo me shume

Përurohet laboratori modern i teknologjisë së ushqimit dhe i kimisë në ShMLP “Selajdin Mullaabazi-Mici”

Gjatë ditës së sotme është përuruar laboratori modern i teknologjisë së ushqimit dhe i kimisë në Shkollën e Mesme të Lartë Profesionale “Selajdin Mullaabazi-Mici” në qytetin e Rahovecit. Ky projekt u realizua përmes donacionit të fituar nga Bashkimi Europian-Qeveria e Austrisë, mbështetur edhe nga Komuna e Rahovecit dhe që është …

Lexo me shume

HardhFest krijon fond humanitar “Ismajl Haxhijaha”

Krijohet fondi humanitar “Ismajl Haxhijaha” nga organizata Joqeveritare HardhFest, i cili është dedikim për familjen e të ndjerit. “Pas vdekjes së befasishme të Ismajlit, Bordi i Drejtorëve të Organizatës HardhFest ka vendos të formoj Fondin Humanitar “Ismajl Haxhijaha” dhe ky fond do të jetë i përhershëm.”-thuhet në komunikatën pë media …

Lexo me shume

Këtë vitë, 50% më pak rrush në Rahovec

Në rajonin vreshtar të Rahovecit, po vazhdon fushata e vjeljes së rrushit. Rahovecianët të cilët merren me kultivimin e rrushit thonë se këtë vit rendimentet llogariten të jenë rreth 50 për qind më të ulëta. Vreshtarët të cilëve ngricat e vonshme pranverore e breshëri ua dëmtoi rrushin, ankohen se askush …

Lexo me shume