Home / Komuna jone

Komuna jone

Nesër ndeshja miqësore mes KB Rahovecit dhe KB Kalaja

KB Rahoveci nesër në ora 18:00 do të luaj ndeshje miqësore me KB Kalajen në palestrën Sezai Suroi, në qytetin e Prizrenit Po ashtu, gjatë ditës së djeshme është hedhur shorti që ka përcaktuar edhe çiftet pë shtatë xhirot e para, kurse KB Rahoveci luan në dy xhirot e para si mysafirë. Fillimisht KB Rahoveci …

Lexo me shume

Njoftim për zgjedhjet lokale 2017

Njoftohen të gjitha subjektet politike, kandidat për kryetar të komunës, kandidat për asambleist dhe kandidatët e pavarur në qytetin e Rahovecit të cilët dëshirojnë që aktivitetet e tyre gjatë fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen me 22 tetor 2017,të sponzorizojnë në Radio Aktiv, mund të lajmërohen …

Lexo me shume

Fillon fushata për zgjedhjet lokale në Kosovë

Sot edhe zyrtarisht fillon fushata një mujore për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor. Garës për zgjedhje lokale i janë futur 91 subjekte politike. Ndërsa, për kryetar të  Rahovecit kandidatë janë: Idriz Vehapi nga PDK, Visar Korenica nga VV, Smajl Latifi nga AAK, Ibrahim Kryeziu nga …

Lexo me shume

Murtez Ondozi prinë në Evian Les Bains

Ish kampioni i Kosoves që luan në lige të  Frances,Murtez Ondozi nga Rahoveci u rendit i pari në listë në turneun e shahut Evian Les Bain, këtë e ka bërë të ditur në  një postim në facebook. Ditëve të fundit kemi hasur në suksese të shumta të shahistëve nga Rahoveci.

Lexo me shume

KF Rahovci – Ramiz Sadiku

Sot në ora 16:00 në stadiumin e Rahovecit do të  luajnë KF  Rahoveci- Ramiz Sadiku, pasi që klubi nuk është në gjendje financiare të mirë atëherë  bileta për ta parë ndeshjen  kushton 1 euro. Por, organizatorët kanë edhe  një lutje për tifozët. “Dita e ndeshjes , edhe njehere i ftojme …

Lexo me shume

“Agrofesta” në Krushë të Madhe

Sot ka filluar festa e perimkulturës “Agrofesta” në fshatin Krushë e Madhe të Komunës së Rahovecit. Gjatë kësaj feste pritet të ekspozohen të gjitha llojet e  perimeve që kultivohen në Komunën e Rahovecit nga fermerë të ndryshëm. Kjo ngjarje organizohet nga OJQ “Perspekiva për Zhvillim Rural”- Krushë e Madhe. Më poshtë …

Lexo me shume

Shahistet nga Rahoveci arrin sukses në Rumani

Shahistet tona nga Rahoveci: Enesa Sharku dhe Hafife Kollari  patën suksese të kënaqshme në turneun e zhvilluar në Rumani. Kampionati Europian për grupmosha të reja filloi me datën 4 shtator deri më 15 shtator në Mamaia të Romanisë. Pjesmarrës nga shteti i Kosovës në këtë kampionat ishin:Enesa Sharku(Rahovec), Hafife Kollari(Rahovec), …

Lexo me shume

Asllan Destan Kleçka (24.5.1947 – 14.9.1998)

Dëshmori i kombit Asllan Kleçka, i Destanit dhe i Qelebije Avdylit, bijë e Krushës së Vogël, babë i lutëtarëve: Luan, Destan, Jeton e Adrian Kleçka e bashkëshort i Xhylsimës, është i lindur më 24 maj të vitit 1947 në Rahovec. Si pasojë e fërkimeve të ndryshme ndërmjet pushtetit të porsaformuar …

Lexo me shume