Home / Dorentina Thaqi

Dorentina Thaqi

Nesër ndeshja miqësore mes KB Rahovecit dhe KB Kalaja

KB Rahoveci nesër në ora 18:00 do të luaj ndeshje miqësore me KB Kalajen në palestrën Sezai Suroi, në qytetin e Prizrenit Po ashtu, gjatë ditës së djeshme është hedhur shorti që ka përcaktuar edhe çiftet pë shtatë xhirot e para, kurse KB Rahoveci luan në dy xhirot e para si mysafirë. Fillimisht KB Rahoveci …

Lexo me shume

Formacioni i Man Utd kundër Southamptonit (FOTO)

Manchester United është mysafir i Southamptonit në ballafaqimin e xhiros së gjashtë në Premierligë. Dueli do të fillojë nga ora 16:00 dhe ekipi i Jose Mourinhos do të luajë pa disa prej futbollistëve të rëndësishëm si Paul Pogba, Zlatan Ibrahimovic dhe Marcos Rojo. ‘The Guardian’ ka publikuar formacionet e mundshme …

Lexo me shume

Mungojnë tekstet mësimore, i blejnë vetë prindërit

Ministria e Arsimit nuk ka shpërndarë të gjitha tekstet për klasat e para. Edhe për klasat tjera nëpër shkolla është evidentuar mungesa e artikujve mësimorë. Klasat e para kanë nisur mësimin me mungesë tekstesh. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës nuk ka shpërndarë të gjitha tekstet mësimore në …

Lexo me shume

Njoftim për zgjedhjet lokale 2017

Njoftohen të gjitha subjektet politike, kandidat për kryetar të komunës, kandidat për asambleist dhe kandidatët e pavarur në qytetin e Rahovecit të cilët dëshirojnë që aktivitetet e tyre gjatë fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen me 22 tetor 2017,të sponzorizojnë në Radio Aktiv, mund të lajmërohen …

Lexo me shume

KQZ shqyrton vendimet e Supremes

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot do të mbajë mbledhjen e radhës, ku pritet të shqyrtohen vendimet e Gjykatës Supreme, vendime këto që hedhin poshtë decertifikimin e disa kandidatëve nga KQZ, duke ua mundësuar atyre pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale. Kështu thonë burime të KosovaPress-it, sipas të cilave pjesë e shqyrtimit të …

Lexo me shume

Sot mblidhet Qeveria

Sot në orën 11:00 do të mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. Gjatë kësaj mbledhjeve pritet që të vendoset për emrat e anëtarëve të komisionit të ri Shtetëror për Demarkacionin, të cilët do të udhëhiqen nga profesori, Shpejtim Bulliqi. Halil Matoshi, nga zyra për media e kryeministrit, ka thënë të …

Lexo me shume

Fillon fushata për zgjedhjet lokale në Kosovë

Sot edhe zyrtarisht fillon fushata një mujore për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor. Garës për zgjedhje lokale i janë futur 91 subjekte politike. Ndërsa, për kryetar të  Rahovecit kandidatë janë: Idriz Vehapi nga PDK, Visar Korenica nga VV, Smajl Latifi nga AAK, Ibrahim Kryeziu nga …

Lexo me shume

Edhe një herë u mashtruan mësimdhënësit e viteve’90

Projektligji për mësimdhënësit e viteve të ‘90 nuk pritet të shkojë për miratim brenda këtij viti në Kuvendin e Kosovës ashtu siç ka kërkuar Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës(SBASHK), shkruan sot Koha Ditore. Në një memorandum të nënshkruar më 5 qershor 2017, mes kryetarit të Sindikatës së …

Lexo me shume